Carlisle Premier 10-12 August 2017


Pre Sale Show Results (Judge: David Thornley)

Aged Ram

Placing Breeder Name Flock Prefix Lot No
1st D E Owen Smart Ass Lot 717
2nd A J Wood Withy Trees Lot 719
3rd W & A McCrabbe Ardstewart Lot 698
4th B & D Wylie Balbrydie Lot 708
5th J Little Skiddaw View Lot 711
6th J Barclay Beachy Lot 703
7th D Murray Bonecastle Lot 704
8th D Brown Brownville Lot 700
9th J Ferguson Vicky's Lot 709

Shearling Ram

Placing Breeder Name Flock Prefix Lot No
1st J McMillan Clary Lot 997
2nd K C B Shuttleworth Heber Park Lot 1478
3rd H C Jewitt Jewitt Lot 1294
4th K & R Buckle Buckles Lot 1423
5th J & S Wilkinson Langlands Lot 773
6th A & M Dunlop Broughton Lot 1269
7th G M Ireland & L J Murphy Glenisla Lot 141
8th R Gregor Gregor's Lot 1343
9th M R & J E Dvis Rathbone Lot 923
10th J Little Skiddaw View Lot 1284

Ram Lamb

Placing Breeder Name Flock Prefix Lot No
1st P Tippetts Hackney Lot 443
2nd Jones & Roberts Cynin Lot 513
3rd H C Jewitt Jewitt Lot 664
4th W & J Kennedy Lyonpark Lot 609
5th J Cowan Brickrow Lot 574
6th J Little Skiddaw View Lot 418
7th A Morton Mortons Lot 561
8th M Burleigh Matt's Lot 479
9th E McAllister Artnagullion Lot 614
10th A & W Padkin Padkin Lot 640

Shearling Ewe

Placing Breeder Name Flock Prefix Lot No
1st W & A McCrabbe Ardstewart Lot 63
2nd G & J Scott Bessy Bell Lot 130
3rd P Brolly Munreary Lot 313
4th B Mathews Quarrymount Lot 367
5th D Brown Brownville Lot 278
6th A Baillie Callacrag Lot 208
7th F & J Harbinson Glenkeen Lot 268
8th A Jackson Headlind Lot 15
9th J Barclay Beachy Lot 383
10th W & E Evans Cerin Lot 119

Young Handlers

Placing Breeder Name
1st Robbie Burke
2nd Katie Aiken
3rd Cameron Bailie
4th Olwen Roberts
5th Harry Neachell
6th Gilbert Roberts
7th Rachel Burke
8th Matthew Garth
9th Robbie Aiken
10th Rachel Bailie

Beltex Champions

Category Breed Breeder Name
Male Champion 1st Prize Shearling Ram J McMillan
Reserve Male Champion 1st Prize Ram Lamb P Tippetts
Female Champion 1st Prize Shearling Ewe W & A McCrabbe
Reserve Female Champion 2nd Prize Shearling Ewe G & J Scott
Supreme Champion Shearling Ram J McMillan
Reserve Champion Ram Lamb P Tippetts
Best Ram Lamb P Tippetts
Champion Young Handler Robbie Burke